Μετά τον ισχυρό σεισμό 5,1 ρίχτερ που ταρακούνησε μέχρι και την Πρέβεζα στις 17:09 μ.μ σήμερα 23/05/2013 με επίκεντρο 19 χλμ δυτικά της Λευκάδας και εστιακό βάθος 5 χλμ, έντονη είναι η μετασεισμική δραστηριότητα στο νησί αφού μέσα σε λιγότερο από μία ώρα έχουν γίνει 4 ασθενής σε ένταση μετασεισμοί…
Συγκεκριμένα στις 17:20 μ.μ 15 χλμ Δυτικά του νησιού, χτύπησε ξανά ο εγκέλαδος με ένταση 3,1 βαθμών της κλίμακας ρίχτερ.Ο χορός των ρίχτερ συνεχίστηκε και στις 15:51 μ.μ όταν σημειώθηκε και δεύτερος μετασεισμός 19χλ Δυτικά- Νοτιοδυτικά της Λευκάδας έντασης 3,3 βαθμών της κλίμακας ρίχτερ. Τελευταίος μέχρι στιγμής μετασεισμός στις 18:02 μ.μ 17 χλμ Δυτικά της Λευκάδας και έντασης 3,1 βαθμών ρίχτερ. Η μετασεισμική δραστηριότητα εξελίσσεται ομαλά και όλα δείχνουν ότι ο κύριος σεισμός μας χτύπησε πρώτος την πόρτα . . .