Στις 7:30 μ. μ τελέστηκε επιμνημόσυνη δέηση στην μνήμη των πεσόντων και στην συνέχεια οι πολιτικοί,πολιτιστικοί, στρατιωτικοί και εκπαιδευτικοί φορείς κατέθεσαν στεφάνια στο μνημείο Γενοκτονίας των ποντίων στην Πλατεία της Νέας Σινώπης. Ακολούθησαν χαιρετισμοί της προέδρου του Συλλόγου “Διογένης” Ρούλας Σαριγιανίδη και ομιλία με κεντρικό ομιλητή τον Παντελή Καραλευθέρη μέλος του
Δ.Σ ΔΙ.ΣΥ.ΠΕ ( ΔΙΕΘΝΗΣ ΣΥΝΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΠΟΝΤΙΑΚΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ).