Δεν πέρασε ένας μήνας από το ρεπορτάζ του mypreveza.gr στις 14/01/2013 για την κατάσταση που επικρατεί στο σχολείο του 1ου Γυμνασίου Πρέβεζας και ειδικότερα στο Γυμναστήριο.
Τα τελευταία δεδομένα έπειτα από τις έντονες βροχοπτώσεις που έπληξαν την πόλη είναι το γυμναστήριο να μπάζει από παντού νερά με πιο επικίνδυνο σημείο αυτό του ηλεκτρολογικού πίνακα. Χαρακτηριστικό είναι ότι δύο καθηγητές χωρίς να γνωρίζουν το πρόβλημα προσπάθησαν να ανάψουν τα φώτα με αποτέλεσμα να έρθουν αντιμέτωποι με το κίνδυνο ηλεκτροπληξίας αφού ο πίνακας έβγαζε καπνούς. Σύμφωνα με πληροφορίες του mypreveza.gr συνεργείο του δήμου για αποκατάσταση του προβλήματος θα πιάσει δουλεία την Τετάρτη.