Συνελήφθη χθές 9/01/2013 το μεσημέρι από αστυνομικές δυνάμεις της πόλης μας 59 χρονος τυπογράφος στην κατοχή του οποίου βρέθηκαν περίπου 1712 πλαστά χαρτονομίσματα των 50 €.
Ήταν κοινό μυστικό για περίπου μία δεκαετία ότι ο 59χρονος συμπολίτης μας πενία τέχνας κατεργάζεται . . . όμως δεν υπήρχαν οι κατάλληλες αποδείξεις όπως σήμερα όπου βρέθηκε να έχει πάνω του ένα πλαστό χαρτονόμισμα των 50 ευρώ. Οι αρχές δεν άφησαν την ευκαιρία και προχώρησαν σε ενδελεχή έλεγχο στο τυπογραφείο του όπου ανακάλυψαν την μεγάλη απάτη.
Το σύνολο των χαρτονομισμάτων κατασχέθηκε. Επίσης βρέθηκαν και κατασχέθηκαν δύο υπολογιστές οι οποίοι χρησιμοποιούνταν για την παραχάραξη, όπως επίσης σφραγίδες από τις Εφορίες Πρέβεζας και Λευκάδας αλλά και σφραγίδες άλλων δημόσιων υπηρεσιών της περιοχής.
Η έρευνα από τις αστυνομικές αρχές συνεχίζεται και εξετάζεται με ιδιαίτερη προσοχή το ενδεχόμενο ο 60χρονος ιδιοκτήτης του τυπογραφείου να τύπωνε πλαστά χαρτονομίσματα κατόπιν παραγγελιών…