Μπορεί η Περιφέρεια να σήμανε την άρση της απαγόρευσης αλιείας μυδιών στο Μάζωμα ωστόσο το πρόβλημα παραμένει.
Όλο το κακό έχουν προκαλέσει τοξικοί μικρόφυκες που υπάρχουν στην συγκεκριμένη θαλάσσια περιοχή και μπορεί τα μύδια που ψαρεύονται να μην είναι επικίνδυνα για κατανάλωση σύμφωνα και με τους τελευταίους ελέγχους σε δείγματα που πήρε το Εθνικό Εργαστηρίο Αναφοράς Θαλασσίων Βιοτοξινών του Κέντρου Κτηνιατρικών Ιδρυμάτων Θεσσαλονίκης, να ήταν αρνητικά όσον αφορά τα εργαστηριακά αποτελέσματα εξετάσεων για την παρουσία Βιοτοξινών σε δείγματα μυδιών από την ζώνη παραγωγής δίθυρων μαλακίων Μάζωμα , ωστόσο σύμφωνα με πληροφορίες το πρόβλημα παραμένει και καθιστά τα μύδια στο Μάζωμα Β’ Κατηγορίας για εξαγωγή. Για το λόγο αυτό το θέμα έχει τοποθετηθεί στην ημερήσια διάταξη και θα συζητηθεί στο περιφερειακό συμβούλιο της Τετάρτης στις 17 Απριλίου.