Για 2η συνεχόμενη εβδομάδα η Δέσποινα Παπαμιχαήλ “άγγιξε”
τον τίτλο στα διπλά του Santa Margherita Di Pula της Σαρδηνίας, όμως και πάλι ηττήθηκε στον τελικό της διοργάνωσης των 10.000 δολαρίων. Η 21χρονη Ελληνίδα είχε πάρα πολύ καλή παρουσία στο χωμάτινο τουρνουά της Ιταλίας και θα παραμείνει εκεί και αυτή την εβδομάδα.
Η Δέσποινα συνεργάστηκε με την Ολλανδέζα Rosalie Van Der Hoek και για ακόμα μια εβδομάδα ήταν ανάμεσα στις πρωταγωνίστριες στο Pula της Σαρδηνίας. Όπως και την προηγούμενη εβδομάδα, η 21χρονη Ελληνίδα έφτασε μέχρι τον τελικό των διπλών, αλλά εκεί ηττήθηκαν μαζί με την Van Der Hoek, από τις Alexandra Nancarrow και Olga Saez Larra, με 6-3, 4-6, 10-8.
Χθες πραγματοποίηθηκαν και οι ημιτελικοί της διοργάνωσης, αφού οι αγώνες είχαν μείνει πολύ πίσω λόγο των καιρικών συνθηκών που επιβάρυναν πάρα πολύ το πρόγραμμα των αθλητριών. Στα ημιτελικά πάντως Παπαμιχαήλ και Van Der Hoek πέτυχαν μια πολύ μεγάλη νίκη απέναντι στις κορυφαίες του ταμπλό, Alice Balducci/Diana Buzean, με 5-7, 7-6 (4), 11-9.
Έτσι μετά από την πρώτη της εβδομάδα στο Pula, όπου ήταν φιναλίστ στα διπλά, η Δέσποινα είχε μια ακόμα πιο ενθαρρυντική πορεία στη Σαρδηνία, με συμμετοχή στα ημιτελικά των μονών και στον τελικό των διπλών. Η Ελληνίδα θα παραμείνει στην Ιταλίδα και τη νησιωτική πόλη, για το επόμενο χωμάτινο τουρνουά των 10.000 δολαρίων, στο οποίο αναμένεται να αγωνιστεί με ανεβασμένη ψυχολογία, αλλά και από το Νο3 του κυρίως ταμπλό.
www.tennisnews.gr