H συγγραφέας κ.Κάκια Ξύδη σε συνεργασία με το Δήμο Πρέβεζας, το Τμήμα Πολιτισμού- Δημοτική Βιβλιοθήκη και τις εκδόσεις Οσελότος, παρουσίασε σήμερα Σάββατο 28/06 και ώρα 7.00 μ.μ στη Θεοφάνειο Αίθουσα Τέχνης το πρώτο της βιβλίο για τα παιδιά, το παραμύθι <<Ανεμομπελάδες στις Κυκλάδες.>>
Την παρουσίαση άνοιξε η κ. Αλεξάνδρα Κωστάκη, η οποία προλόγισε την συγγραφέα και μίλησε για τα προηγούμενα βιβλία της αλλά και ανέφερε λίγα για την υπόθεση του παραμυθιού. Υποστήριξε ότι η συγγραφέας μέσω του στρωτού και ευχάριστου τρόπου γραφής της καλεί όλα τα παιδιά να έρθουν μέσα από το παραμύθι της σε επαφή με την Ελλάδα, με την παράδοση και τη σωστή γλώσσα, με τις βιταμίνες και τη σωστή διατροφή, με την αγάπη για τους ανθρώπους και τα ζώα, με τη φιλία, τη συμπαράσταση, τη φιλοξενία και πολλά άλλα που θα ανακαλύψει όποιος διαβάσει το παραμύθι.
Η κ. Ξύδη με τη σειρά της ευχαρίστησε την κ. Κωστάκη, που ήταν όπως ανέφερε από τα πρώτα άτομα που παρήγγειλαν το βιβλίο της και το διάβασαν. Ευχαρίστησε επίσης το Δήμο Πρέβεζας, τη Δημοτική Βιβλιοθήκη, τους μαθητές και καθηγητές του Δημοτικού Ωδείου << Σπύρος Δήμας>> και όσους παρευρέθηκαν στην παρουσίαση. Μίλησε στη συνέχεια για την υπόθεση του παραμυθιού ανοίγοντας διάλογο με τις μικρούς θαυμαστές της.
Στη συνέχεια η συγγραφέας, αρχαιολόγος και ζωγράφος Δήμητρα Νικολάου με τις κόρες της Λουίζα- Εκάτη Φαρμάκη και Ανδρομάχη- Φαίδρα Φαρμάκη μίλησαν για το παραμύθι και δραματοποίησαν σκηνές του παραμυθιού.
Ερμηνεύτηκε επίσης το ομώνυμο τραγούδι << Ανεμομπελάδες στις Κυκλάδες>> από τους μαθητές και καθηγητές του Δημοτικού Ωδείου << Σπύρος Δήμας>>, κερδίζοντας το χειροκρότημα του κοινού.
Ακολουθούν εικόνες και βίντεο από την παρουσίαση.
Βίντεο από την παρουσίαση:
Φώτο από την παρουσίαση του βιβλίου: