Στα προημιτελικά του Olaraga Cup “λύγισε” η Δέσποινα Παπαμιχαήλ, η οποία δεν κατάφερε να προκριθεί στην τελική 4άδα του τουρνουά των 10.000 δολαρίων, στη Viserba της Ιταλίας. Η 21χρονη Ελληνίδα γνώρισε την ήττα από την Ελβετίδα Tess Sugnaux με 2-0 σετ και ολοκλήρωσε τις υποχρέωσεις της στη χωμάτινη διοργάνωση.
Η Παπαμιχαήλ δε βρέθηκε στην καλύτερή της μέρα, ενώ ίσως και να την αδικεί το τελικό 6-2, 6-2, η ουσία όμως είναι ότι δεν ήταν σε θέση να απειλήσει την Ελβετίδα Sugnaux, Νο6 στο ταμπλό της Viserba και Νο562 στον κόσμο. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ήταν στο Νο2 του ταμπλό, ενώ διανύει την εβδομάδα της στο Νο317 του κόσμου, που είναι το career high της.
Με απολογισμό δυο νίκες και μια ήττα, η Δέσποινα αποχαιρετά την ιταλική πόλη της Viserba και το Olaraga Cup, με αξιόλογη παρουσία μέχρι τα προημιτελικά.
Στα διπλά η 21χρονη αθλήτριά μας είχε αποκλειστεί από τα ημιτελικά, καθώς μαζί με την Ιταλίδα Alice Balducci, ηττήθηκαν από τις Luisa Marie Huber (Γερμανία) και Natalia Siedliska (Πολωνία), με 6-4, 6-0.