Πραγματοποιήθηκε σήμερα η 1η μέρα της έκθεσης των πρώτων 120 συλλεκτικών τευχών των κλασσικών εικονογραφημένων που κυκλοφόρησαν από 1/3/1951 έως 1/9/1955 από τις εκδόσεις Ατλαντίς – Μ. Πεχλιβάνη και Σία στην παραλία της Πρέβεζας.
Πολλοί ντόπιοι αλλά και τουρίστες σταματούσαν στην έκθεση για να δουν από κοντά την προαναφερόμενη σειρά από τη συλλογή του συμπολίτη μας κ. Πάνου Μουρεζίνη.
Το ενδιαφέρον του κόσμου εντάθηκε όταν ενημερώθηκαν ότι τόσο η έκδοση αυτή όσο και οι επανεκδόσεις οι οποίες ακολούθησαν μέχρι το Μάρτιο του 1975(με 270 τεύχη) κατέχουν την πρώτη θέση στην κυκλοφορία μεταξύ όλων των περιοδικών κάθε είδους που κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα.
Την έκθεση, την οποία θα συνεχιστεί και αύριο, στηρίζει ο Σύλλογος Καταστηματαρχών Ιστορικού Κέντρου Πρέβεζας, με την πολύτιμη βοήθεια του κ. Χρήστου Αραβαντινού.