«Η πλούσια πολιτιστική κληρονομιά της Πρέβεζας και γενικότερα της Ηπείρου, πιστεύουμε πως θα πρέπει να είναι από τους κινητήριους μοχλούς στην πορεία ανάκαμψης και δημιουργίας νέων προοπτικών για την τοπική μας κοινωνία.
Δυστυχώς με τα προβλήματα λειτουργικότητας που παρατηρούνται το τελευταίο διάστημα στο αρχαιολογικό μουσείο της Πρέβεζας, προβλήματα τα οποία απορρέουν από τις τραγικές ελλείψεις προσωπικού και ιδιαίτερα όσον αφορά την έλλειψη προσωπικού φύλαξης, πλήττεται άμεσα η ανάδειξη της πολιτιστικής μας κληρονομιάς και συνάμα αποτελεί τροχοπέδη για κάθε είδους πολιτιστική, τουριστική ανάπτυξη στην περιοχή μας.
Είναι απαράδεκτο να μιλάμε για ανάδειξη των αρχαιολογικών χώρων και ιδιαίτερα της Νικόπολης τη στιγμή που το αρχαιολογικό μουσείο και οι αρχαιολογικοί χώροι είναι κλειστοί γεγονός το οποίο προκαλεί ιδιαίτερη απορία τη στιγμή που καταβάλλεται προσπάθεια από όλους τους φορείς του τόπου να ενταχθεί η Νικόπολη στα προστατευόμενα μνημεία της Unesco.
H επισκεψιμότητα του μουσείου και των αρχαιολογικών χώρων το τελευταίο διάστημα έχει αυξηθεί κατακόρυφα, καταδεικνύοντας το ενδιαφέρον ντόπιων και ξένων τουριστών να γνωρίσει τον πολιτισμό της περιοχής μας ενισχύοντας το γεγονός πως όλα τα αρχαιολογικά ευρήματα που εκτίθενται αποτελούν μια ιδιαίτερα σημαντική πολιτιστική κληρονομιά και μια υπεραξία για τον τόπο μας την οποία όλοι μας πρέπει να προστατεύσουμε να την αναδείξουμε και να την προβάλουμε
Θεωρώντας λοιπόν την σπουδαιότητα του Μουσείου όπως και όλων των πολιτιστικών μνημείων κεφαλαιώδη γιατί χωρίς αυτά δεν μπορούμε να συζητούμε για αναστροφή του οικονομικού και δημογραφικού μαρασμού της περιοχής μας ζητούμε την άμεση επίλυση του προβλήματος και την άμεση πρόσληψη προσωπικού φύλαξης έτσι ώστε με σωστό προγραμματισμό να εξασφαλισθεί η ομαλή και απρόσκοπτη λειτουργία του Αρχαιολογικού μας Μουσείου.
O ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΠΡΕΒΕΖΑΣ
ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΠΑΪΛΗΣ