H Περιφερειακή Διεύθυνση Α/θμιας & Β/θμιας Εκπ/σης Ηπείρου και το Παρατηρητήριο Πρόληψης Σχολικής Βίας και Εκφοβισμού, στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας ενάντια στη σχολική βία και τον εκφοβισμό – 6 Μαρτίου, διοργανώνει εβδομάδα ευαισθητοποίησης και εκδηλώσεων. Σε κάθε Περιφερειακή Ενότητα θα πραγματοποιηθούν επιστημονικές εισηγήσεις και θα ακολουθήσουν καλλιτεχνικές δράσεις των μαθητών της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που αποσκοπούν στην πρόληψη των φαινομένων της σχολικής βίας και του εκφοβισμού. Η πρώτη εκδήλωση έγινε στην Ηγουμενίτσα, ενώ την Τετάρτη θα γίνει στην Άρτα, στην αίθουσα «Σκουφά». Την Πέμπτη σειρά έχει η Πρέβεζα και η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στο Πολιτιστικό Κέντρο της πόλης από τις 9.00 π.μ. έως 2.00 μ.μ..Οι εκδηλώσεις θα ολοκληρωθούν την Παρασκευή στα Γιάννενα.
Δημοτική Ραδιοφωνία Πρέβεζας
![](https://www.mypreveza.gr/wp-content/uploads/2015/03/stop-bullying.jpg)