Ημερίδα κατά της Σχολικής Βίας και Εκφοβισμού, διοργανώνει η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πρέβεζας μέσω του Υπευθύνου Σχολικών Δραστηριοτήτων σε συνεργασία με το Δήμο Πρέβεζας την Τετάρτη 22 Απριλίου στις 6 το απόγευμα στο Πολιτιστικό Κέντρο Δήμου Πρέβεζας.Το πρόγραμμα περιλαμβάνει εισήγηση με θέμα: «Σχολική βία και σχολικός εκφοβισμός. Ο παράγοντας ετερότητα στην εμφάνιση του φαινομένου», με εισηγητή τον κ. Γιώργο Νικολάου καθηγητή στο ΠΤΔΕ του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Εισήγηση με θέμα: «Η σχολική διαμεσολάβηση ως μέθοδος αντιμετώπισης της σχολικής βίας. Παραδείγματα και καλές πρακτικές», με εισηγητή τον κ. Θάνο Θεόδωρο, Επίκουρο Καθηγητή ΠΤΝ Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Εισήγηση με θέμα: «Νομική Προσέγγιση του φαινόμενου της Ενδοσχολικής Βίας», με εισηγητή τον κ. Ευάγγελο Μάστακα, Εισαγγελέα Πρωτοδικών Πρέβεζας.Η ημερίδα απευθύνεται σε μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς ενώ στους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς Β΄/βαθμιας θα χορηγηθεί βεβαίωση συμμετοχής στην ημερίδα.
Δημοτική Ραδιοφωνία Πρέβεζας
![](https://www.mypreveza.gr/wp-content/uploads/2015/04/sxoliki-via.jpg)