Στο στενό της Μπάλκου συγκεντρώθηκαν οι υποστηρικτές του ΟΧΙ μετά και την ανακοίνωση του τελικού αποτελέσματος του Δημοψηφίσματος. Η τεράστια νίκη του ΟΧΙ με 61,3 % ποσοστό με το οποίο τονώθηκε η εθνική υπερηφάνεια των Ελλήνων οδήγησε όσους υποστήριξαν το ΟΧΙ να βγουν στους δρόμους και να το γιορτάσουν. Ανάμεσα τους και ο κυβερνητικός Βουλευτης του Νομού Πρέβεζας Κώστας Μπάρκας ο οποίος έκανε και την ακόλουθη δήλωση στα τοπικά ΜΜΕ:
«Το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος είναι μία τεράστια νίκη του ελληνικού λαού. Είναι η απάντηση του λαού στην Ελλάδα ότι πρέπει να τελειώσουμε με τα μνημόνια, πρέπει να τελειώσουμε με τις πολιτικές της λιτότητας. Ο ελληνικός λαός ψήφισε δημοκρατία. Δεν φοβήθηκε την προπαγάνδα των καναλιών μία εβδομάδα, στήριξε την Κυβέρνηση και τον αγώνα της. Την Κυβέρνηση που διαπραγματεύεται δυνατά και ζωντανά για ένα καλύτερο μέλλον. Για εμάς, τα παιδιά και τα εγγόνια μας. Για τους συνταξιούχους και τους εργαζόμενους. Αυτό το αποτέλεσμα είναι η αρχή για μια τεράστια αλλαγή στην Ελλάδα, αλλά και την Ευρώπη».