Στην ιδιαίτερη πατρίδα του στο Αθαμάνιο της Άρτας, το χωριό του πατέρα του και τόπο των παιδικών του διακοπών, πέρασε τις ημέρες των Χριστουγέννων ο Αλέξης Τσίπρας. Στο τέλος ενός έτους που περιείχε σχεδόν τα… πάντα, επέστρεψε, προφανώς για να αντλήσει δύναμη, στα πάτρια εδάφη.Ο πρωθυπουργός κράτησε μυστικό τον τόπο των σύντομων διακοπών του, καθώς-είχε ανάγκη από ξεκούραση και ήθελε να αφιερώσει τις λίγες ελεύθερες ώρες που θα είχε στη διάθεσή του, στη σύζυγο και τα παιδιά του.
![](https://www.mypreveza.gr/wp-content/uploads/2016/01/CEA4CEA3CE99CEA0CEA1CE91CEA322.jpg)