Με την γεωργία και την κτηνοτροφία ασχολούνται οι κάτοικοι των πεδινών χωριών στο Φανάρι του Δήμου Πάργας στον κάμπο του Φαναρίου σπέρνοντας καλαμπόκι , φασόλια βαμβάκι και χορτάρι οι κύριες δραστηριότητες του. Πολοι κτηνοτρόφοι διατηρούν στάβλους με αιγοπρόβατα υπάρχουν και λίγες κτηνοτροφικές μονάδες στην περιοχή .
Στο χωριό Μεσοπόταμος υπάρχει το νεκρομαντείο του Αχέροντα γνωστό από τους αρχαίους χρόνους για τους χρησμούς του, καθώς και η αρχαία Πανδοσία στο Καστρί .
Δείτε 9 απο τα χωριά.στο δευτερο μέρος με τα χωριά του Φαναρίου του Νομού πρεβέζης
επιμέλεια-λήψη-μοντάζ : Λάζαρος Τσάτσος για το epirustravel.eu
![](https://www.mypreveza.gr/wp-content/uploads/2017/01/CF87CEBFCF87CEBBCEB1.jpg)