Με απόφαση των αναπληρωτών υπουργών, Άμυνας Δημήτρη Βίτσα και Υγείας Παύλου Πολάκη, τοποθετούνται στην Ήπειρο οπλίτες γιατροί που θα καλύψουν ανάγκες περιφερειακών ιατρείων. Ένας οπλίτης γιατρός τοποθετείται στο Αθαμάνιο Άρτας και ο δεύτερος στην Αγιά Πάργας. Στους οπλίτες γιατρούς παρέχεται η δυνατότητα για ταυτόχρονη αναγνώριση του χρόνου στρατεύσιμης υποχρέωσης και ως χρόνου για την εκπλήρωση υποχρέωσης της υπηρεσίας υπαίθρου.
![](https://www.mypreveza.gr/wp-content/uploads/2018/01/ΟΠΛΙΤΗΣ-ΓΙΑΤΡΟΣ.jpg)