Τηλεδιάσκεψη μεταξύ της Υφυπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων κας Σοφίας Ζαχαράκη και του Δημάρχου Ηγουμενίτσας κ. Ιωάννη Λώλου πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 1 Δεκεμβρίου 2020, κατόπιν αιτήματος του Δημάρχου.
Μέσα από έναν γόνιμο διάλογο, τα θέματα που συζητήθηκαν, αφορούσαν:
στην ίδρυση Μουσικού Σχολείου στην Ηγουμενίτσα,
στην πρόταση της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για ίδρυση Εσπερινού Επαγγελματικού Λυκείου στην Ηγουμενίτσα καθώς και
στην κατασκευή νέου κτηρίου για το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Ηγουμενίτσας,
Η κα Ζαχαράκη, αφού προσέγγισε θετικά τα αιτήματα, δεσμεύτηκε να προωθήσει όλες τις απαραίτητες διαδικασίες, ώστε να ξεπεραστούν τα γραφειοκρατικά εμπόδια και να υλοποιηθούν οι εν λόγω προτάσεις.
![](https://www.mypreveza.gr/wp-content/uploads/2020/12/Συζήτηση-Δημάρχου-Ηγουμενίτσας-με-την-Υφυπουργό-Παιδείας-κα-Ζαχαράκη.jpg)